SK472M025ST
Cornell Dubilier Electronics
SK472M025ST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK472M025ST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SK472M025ST
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:SK
Ratings:-
Polarization:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:338-1704
SK472M025ST-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):80 mOhm
Detailed Description:4700µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 80 mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4700µF