SK471M063ST
Cornell Dubilier Electronics
SK471M063ST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK471M063ST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SK471M063ST
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 121 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Series:SK
Ratings:-
Polarization:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:338-2392
SK471M063ST-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):250 mOhm
Detailed Description:470µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 250 mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF