SH2-100R0010DE
Ohmite
SH2-100R0010DE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH2-100R0010DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SH2-100R0010DE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 0.001 OHM 0.5% 10W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:30ppm/°C
Size / Dimension:6.496" L x 2.362" W (165.00mm x 60.00mm)
Series:SH
Resistance:1 mOhms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Case
Other Names:SH2100R0010DE
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:4-Terminal
Height - Seated (Max):1.220" (31.00mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:1 mOhms ±0.5% 10W Metal Clad Chassis Mount Resistor