SH2-200R0005DE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH2-200R0005DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH2-200R0005DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SH2-200R0005DE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES CHAS MNT 500 UOHM 0.5% 20W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $191.52 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | 30ppm/°C |
| Size / Dimension: | 6.496" L x 2.362" W (165.00mm x 60.00mm) |
| Series: | SH |
| Resistance: | 500 µOhms |
| Power (Watts): | 20W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Rectangular Case |
| Other Names: | SH2200R0005DE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | 4-Terminal |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.220" (31.00mm) |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 500 µOhms ±0.5% 20W Metal Clad Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Metal Clad |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SH2-200R0005DE, use the request quote form to request SH2-200R0005DE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH2-200R0005DE.The price and lead time for SH2-200R0005DE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SH2-200R0005DE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

