SGF23N60UFDTU
Fairchild/ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SGF23N60UFDTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SGF23N60UFDTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SGF23N60UFDTU |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Description | Igbt 600V 23A 75W TO3PF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.6V @ 15V, 12A |
| Test Condition: | 300V, 12A, 23 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 17ns/60ns |
| Switching Energy: | 115µJ (on), 135µJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-3PF |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 60ns |
| Power - Max: | 75W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SC-94 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 49nC |
| Detailed Description: | IGBT 600V 23A 75W Through Hole TO-3PF |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 92A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 23A |
| Base Part Number: | SG*23N60 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SGF23N60UFDTU, use the request quote form to request SGF23N60UFDTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SGF23N60UFDTU.The price and lead time for SGF23N60UFDTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SGF23N60UFDTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


