SGF5N150UFTU
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SGF5N150UFTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SGF5N150UFTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SGF5N150UFTU |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Trans IGBT Chip N-CH 1.5KV 10A 3-Pin(3+Tab) TO-3PF Rail |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.051 | $9.073 | $8.183 | $8.006 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1500V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 5.5V @ 10V, 5A |
| Test Condition: | 600V, 5A, 10 Ohm, 10V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 10ns/30ns |
| Switching Energy: | 190µJ (on), 100µJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-3PF |
| Series: | - |
| Power - Max: | 62.5W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SC-94 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 30nC |
| Detailed Description: | IGBT 1500V 10A 62.5W Through Hole TO-3PF |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 20A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 10A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SGF5N150UFTU, use the request quote form to request SGF5N150UFTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SGF5N150UFTU.The price and lead time for SGF5N150UFTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SGF5N150UFTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


