SGF-21T-5
JST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SGF-21T-5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SGF-21T-5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SGF-21T-5 |
|---|---|
| Manufacturer | JST |
| Description | CONN TERM RCPT 18-22AWG CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.042 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Female, Receptacle (Socket) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | Q4207169 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Length - Overall: | 0.689" (17.50mm) |
| Length - Barrel: | 0.252" (6.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.067" ~ 0.114" (1.70mm ~ 2.90mm) |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Features: | - |
| Diameter - Barrel: | 0.156" (3.96mm) |
| Detailed Description: | Terminal Connector Female, Receptacle (Socket) 18-22 AWG Crimp Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SGF-21T-5, use the request quote form to request SGF-21T-5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SGF-21T-5.The price and lead time for SGF-21T-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SGF-21T-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
