SDE1006A-121K
Bourns, Inc.
SDE1006A-121K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDE1006A-121K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDE1006A-121K
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 120UH 1.2A 400 MOHM
(In US Dollars)
3200 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:SDE1006A
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SDE1006A-121K-ND
SDE1006A-121KTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:120µH
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Frequency - Self Resonant:6.6MHz
Detailed Description:120µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 400 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):400 mOhm Max
Current Rating:1.2A
Current - Saturation:1.3A