SDE1006A-100M
Bourns, Inc.
SDE1006A-100M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDE1006A-100M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDE1006A-100M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 10UH 3.8A 60 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:SDE1006A
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SDE1006A-100MCT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:10µH
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Frequency - Self Resonant:25MHz
Detailed Description:10µH Unshielded Wirewound Inductor 3.8A 60 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):60 mOhm Max
Current Rating:3.8A
Current - Saturation:4A