SDE0805A-6R8M
Bourns, Inc.
SDE0805A-6R8M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDE0805A-6R8M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDE0805A-6R8M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 6.8UH 3.8A 48 MOHM SMD
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:SDE0805A
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SDE0805A-6R8MTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:6.8µH
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Frequency - Self Resonant:32MHz
Detailed Description:6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 3.8A 48 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):48 mOhm Max
Current Rating:3.8A
Current - Saturation:3.2A