SBR6100CTL-13
Diodes Incorporated
SBR6100CTL-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR6100CTL-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBR6100CTL-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Super Barrier Rectifier 100V 6A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 49704 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1 Pair Common Cathode
Voltage - Breakdown:TO-252
Speed:3A
Series:SBR®
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery = 200mA (Io)
Polarization:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:SBR6100CTL-13DITR
SBR6100CTL13
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:SBR6100CTL-13
Expanded Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 100V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Diode Configuration:200µA @ 100V
Description:DIODE ARRAY SBR 100V 3A TO252
Current - Reverse Leakage @ Vr:740mV @ 3A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100V
Capacitance @ Vr, F:-65°C ~ 150°C