SBR6200CTL-13
Diodes Incorporated
SBR6200CTL-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR6200CTL-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBR6200CTL-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Super Barrier Rectifier 200V 6A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32691 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850mV @ 3A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200V
Supplier Device Package:TO-252-3
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:SBR®
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:SBR6200CTL-13DIDKR
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Super Barrier
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 200V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):3A