SBR60A45PT
Diodes Incorporated
SBR60A45PT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR60A45PT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBR60A45PT
Manufacturer Diodes Inc.
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1672 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:580mV @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:TO-247
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:SBR®
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:SBR60A45PTDI
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Super Barrier
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 45V 30A Through Hole TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A