S6006FS22
Buy S6006FS22 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S6006FS22
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR SENS GATE 600V 6A TO-202
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800mV
Supplier Device Package:TO-202
Series:-
SCR Type:Sensitive Gate
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-202 Short Tab
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR 600V 6A Sensitive Gate Through Hole TO-202
Current - On State (It (RMS)) (Max):6A
Current - On State (It (AV)) (Max):3.8A
Current - Off State (Max):5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):6mA