S6006DS2RP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S6006DS2RP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S6006DS2RP
Manufacturer Littelfuse
Description Sxx06xSx Series 600 V 6 A TO-252 (D-Pak) 200 A Sensitivity Triac
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36211 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800mV
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Series:-
SCR Type:Sensitive Gate
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:S6006DS2
S6006DS2CT
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Detailed Description:SCR 600V 6A Sensitive Gate Surface Mount TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max):6A
Current - On State (It (AV)) (Max):3.8A
Current - Off State (Max):5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):6mA