S6006DTP
Buy S6006DTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S6006DTP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR NON-SENS 600V 6A TO-252
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5V
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Series:-
SCR Type:Standard Recovery
Packaging:Tube
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR 600V 6A Standard Recovery Surface Mount TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max):6A
Current - On State (It (AV)) (Max):3.8A
Current - Off State (Max):10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):30mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15mA