S-812C37AY-B2-U
Buy S-812C37AY-B2-U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-812C37AY-B2-U
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 3.7V 50MA TO92-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 69 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:TO-92-3
Series:S-812C
Protection Features:-
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Output Configuration:Positive
Other Names:1662-1957
1662-1957-1-ND
S-812C37AY-B2-U-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 50mA TO-92-3
Current - Supply (Max):1.8µA
Current - Quiescent (Iq):500nA
Current - Output:50mA