S-812C37AMC-C2RT2U
SII Semiconductor Corporation
S-812C37AMC-C2RT2U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-812C37AMC-C2RT2U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-812C37AMC-C2RT2U
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 3.7V 50MA SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:S-812C
Protection Features:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:SC-74A, SOT-753
Output Configuration:Positive
Other Names:1662-1956-6
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 50mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):1.8µA
Current - Quiescent (Iq):500nA
Current - Output:50mA