RVC1206FK150K
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVC1206FK150K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC1206FK150K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc.
Description RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.25W, 1/4W
Voltage - Breakdown:1206
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Series:RVC
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Part Number:RVC1206FK150K
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
FIFO's:2
Expanded Description:150k Ohm ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%