RVC0805JT6K80
Stackpole Electronics, Inc.
RVC0805JT6K80
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVC0805JT6K80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC0805JT6K80
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 6.8K OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RVC
Resistance:6.8 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:RVC 0805 6.8K 5% R