RVC0805JT4K70
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVC0805JT4K70 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC0805JT4K70
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 4.7K OHM 5% 1/8W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RVC
Resistance:4.7 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film