RVC0D331MNG
Nichicon
RVC0D331MNG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVC0D331MNG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC0D331MNG
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:FPCAP, VC
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:493-13903-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm
Detailed Description:330µF 2V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF