RVC0805KT75R0
Stackpole Electronics, Inc.
RVC0805KT75R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVC0805KT75R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC0805KT75R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 75 OHM 10% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RVC
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:RVC 0805 75 10% R