RUSBF160-AP
Hamlin / Littelfuse
RUSBF160-AP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF160-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RUSBF160-AP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 1.6A RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:9s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, RUSBF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):110 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Lead Spacing:0.199" (5.05mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.598" (15.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):3.2A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.6A