RUSBF110-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF110-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF110-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUSBF110-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 1.1A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.59 | $0.572 | $0.554 | $0.466 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $0.387 | $0.352 | $0.299 | $0.264 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Time to Trip: | 2.3s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUSBF |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RUSBF110-2HFCT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 16V 1.1A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 2.2A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUSBF110-2, use the request quote form to request RUSBF110-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUSBF110-2.The price and lead time for RUSBF110-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUSBF110-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
