RUSBF090
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF090 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF090 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUSBF090 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 900MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.50 | $0.482 | $0.466 | $0.392 | $0.326 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.296 | $0.252 | $0.222 | $0.20 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 1.2s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUSBF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 180 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 70 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF3382-000 RUSBF090HF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 900mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.8A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 900mA |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUSBF090, use the request quote form to request RUSBF090 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUSBF090.The price and lead time for RUSBF090 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUSBF090.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
