RUSBF075-AP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF075-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUSBF075-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUSBF075-AP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 750MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.50 | $0.482 | $0.468 | $0.394 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $0.327 | $0.297 | $0.252 | $0.223 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 6V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 400ms |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.272" Dia x 0.122" T (6.90mm x 3.10mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUSBF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 230 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 110 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RUSBF075-APHFCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.449" (11.40mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.3A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 750mA |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUSBF075-AP, use the request quote form to request RUSBF075-AP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUSBF075-AP.The price and lead time for RUSBF075-AP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUSBF075-AP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
