RUEF300K-AP
Hamlin / Littelfuse
RUEF300K-AP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF300K-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RUEF300K-AP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:10.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, RUEF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RUEF300K-APCT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.199" (5.05mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):6A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):3A