RPS1E101MCN1GS
Nichicon
RPS1E101MCN1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPS1E101MCN1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RPS1E101MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 488 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RPS
Ripple Current @ Low Frequency:332mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.32A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-14270-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):24 mOhm
Detailed Description:100µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 24 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF