RPS1H470MCN1GS
Nichicon
RPS1H470MCN1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPS1H470MCN1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RPS1H470MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RPS
Ripple Current @ Low Frequency:230mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-6650-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):26 mOhm
Detailed Description:47µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 26 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF