RPS1H820MCN1GS
Nichicon
RPS1H820MCN1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPS1H820MCN1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RPS1H820MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 82UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 348 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RPS
Ripple Current @ Low Frequency:280mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.8A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-6651-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):23 mOhm
Detailed Description:82µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 23 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF