RLP73K2B1R0JTD
AMP Connectors / TE Connectivity
RLP73K2B1R0JTD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLP73K2B1R0JTD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLP73K2B1R0JTD
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Series:RL73, CGS
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:4-2176056-9
A109866TR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film