RLP73K2B1R0FTDF
AMP Connectors / TE Connectivity
RLP73K2B1R0FTDF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLP73K2B1R0FTDF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLP73K2B1R0FTDF
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1206
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Series:RL73, CGS
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:A109669CT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film