RLP73K2AR91FTDF
AMP Connectors / TE Connectivity
RLP73K2AR91FTDF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLP73K2AR91FTDF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLP73K2AR91FTDF
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 0.91 OHM 1% 1/4W 0805
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
25000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RL73, CGS
Resistance:910 mOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:3-2176053-1
A109619TR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:910 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film