RCLAMP2451ZATFT
Semtech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCLAMP2451ZATFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCLAMP2451ZATFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCLAMP2451ZATFT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | Diode TVS Dual Bi-Directional 24V 60W 2-Pin SLP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.249 | $0.224 | $0.202 | $0.198 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 24V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 7V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 25.5V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | SLP0603P2X3F |
| Series: | RailClamp® |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 60W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Other Names: | RCLAMP2451ZATFTTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 3A (8/20µs) |
| Capacitance @ Frequency: | 0.35pF @ 1MHz |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCLAMP2451ZATFT, use the request quote form to request RCLAMP2451ZATFT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCLAMP2451ZATFT.The price and lead time for RCLAMP2451ZATFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCLAMP2451ZATFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

