R76PN33304030J
KEMET
R76PN33304030J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R76PN33304030J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R76PN33304030J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 28 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Series:R76
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-12600
76PN33304030J
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.791" (20.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.33µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.33µF