R76QD0220SE00J
KEMET
R76QD0220SE00J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R76QD0220SE00J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R76QD0220SE00J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 220PF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 96 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Series:R76
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-6019
76QD0220SE00J
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.319" (8.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:220pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:220pF