R76PW42204030J
KEMET
R76PW42204030J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R76PW42204030J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R76PW42204030J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 679 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs84 pcs168 pcs
504 pcs1008 pcs2520 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Series:R76
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-12843
76PW42204030J
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Height - Seated (Max):1.579" (40.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2.2µF