QYX1H124KTP
Nichicon
QYX1H124KTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QYX1H124KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QYX1H124KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.12UF 10% 50VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 519 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Series:QYX
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3402
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester
Detailed Description:0.12µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Capacitance:0.12µF