QXK2E106JTP
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2E106JTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2E106JTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 10UF 5% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.201" L x 0.614" W (30.50mm x 15.60mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):1.012" (25.70mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:10µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:10µF