QXK2E104KTP7ZHFJ
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2E104KTP7ZHFJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2E104KTP7ZHFJ
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.531" L x 0.209" W (13.50mm x 5.30mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.587" (14.90mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.1µF