QXK2E105KTP7FM
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2E105KTP7FM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2E105KTP7FM
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 1UF 10% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.280" W (18.50mm x 7.10mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF