PTGL7SAS2R7K2B51B0
Buy PTGL7SAS2R7K2B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL7SAS2R7K2B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 2.7OHM DISC
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.287" Dia x 0.138" T (7.30mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):2.7 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.484" (12.30mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 425mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):565mA
Current - Max:4.5A
Current - Hold (Ih) (Max):425mA