PTGL5SAS6R8K3B51B0
Buy PTGL5SAS6R8K3B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL5SAS6R8K3B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 6.8OHM DISC
Data sheet
Voltage - Max:51V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.138" T (5.50mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):6.8 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 51V 249mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):331mA
Current - Max:1.5A
Current - Hold (Ih) (Max):249mA