PTGL4SAS560K6B51B0
Buy PTGL4SAS560K6B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL4SAS560K6B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 56OHM DISC
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:140V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.177" T (4.50mm x 4.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):56 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 94mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):125mA
Current - Max:500mA
Current - Hold (Ih) (Max):94mA