PTGL7SAS150K6B51B0
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL7SAS150K6B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL7SAS150K6B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 15OHM DISC
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:140V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.287" Dia x 0.177" T (7.30mm x 4.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):15 Ohms
Ratings:-
Packaging:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.484" (12.30mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 187mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):249mA
Current - Max:1.5A
Current - Hold (Ih) (Max):187mA