PTGL18AR6R0H8B72B0
Murata Electronics
PTGL18AR6R0H8B72B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL18AR6R0H8B72B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL18AR6R0H8B72B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 265V 380MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 356 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.728" Dia x 0.217" T (18.50mm x 5.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):6 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-7097
PTGL18AR6R0H8B72B0-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 380mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):715mA
Current - Max:4.1A
Current - Hold (Ih) (Max):380mA