PTGL09AR250H8B52B0
Murata Electronics
PTGL09AR250H8B52B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL09AR250H8B52B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL09AR250H8B52B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 265V 150MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 575 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.394" Dia x 0.236" T (10.00mm x 6.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):25 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-4810
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 150mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):290mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):150mA