PTGL09AS120K6B51A0
Buy PTGL09AS120K6B51A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL09AS120K6B51A0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 140V 244MA RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:140V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.366" Dia x 0.177" T (9.30mm x 4.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):12 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.563" (14.30mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 244mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):324mA
Current - Max:2A
Current - Hold (Ih) (Max):244mA