PTGL09AR220M6C61B0
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL09AR220M6C61B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL09AR220M6C61B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTGL09AR220M6C61B0 |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Description | PTC RESET FUSE 140V 180MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 300 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.412 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 140V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.378" Dia x 0.236" T (9.60mm x 6.00mm) |
| Series: | POSISTOR®, PTGL |
| Resistance - 25°C (Typ): | 22 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 490-16940 PTGL09AR220M6C61B0-ND |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.256" (6.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.614" (15.60mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 180mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 280mA |
| Current - Max: | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 180mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTGL09AR220M6C61B0, use the request quote form to request PTGL09AR220M6C61B0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTGL09AR220M6C61B0.The price and lead time for PTGL09AR220M6C61B0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTGL09AR220M6C61B0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

